TRAUMATOLOGICKÝ PLÁN
Zpracoval : Petr Šácha
OZO BOZP č.osv. 42/TEP/2008
Schválila: RNDr. Ivana Dvořáková
ředitelka školky
24. dubna 2012
Poskytování první pomoci
Umělé dýchání :
Před začátkem umělého dýchání položí zachránce zasaženého na záda, která pod lopatkami podloží svinutou pokrývkou, složeným kabátem apod. je-li postižený v bezvědomí, otevře mu ústa a zbaví je případných zbytků jídla nebo jiných nečistot. Má-li postižený zubní náhradu, kterou je možno z úst vyjmout, zachránce ji odstraní. Bezvědomému uvolní šat, vázanku, límec, pásek, šle apod. a po uvolnění dýchacích cest mu zakloní hlavu co nejvíce vzad. Hlava postiženého musí být v trvalém záklonu po celou dobu umělého dýchání. Zachránce tuto polohu udržuje tak, že jednou rukou obrácenou dlaní vzhůru podsune pod krk postiženého a nadzvedá ho, druhou ruku mu položí na čelo a stlačuje hlavu mírně dozadu. Tím se napne krk a kořen jazyka se oddálí od zadní strany hrtanu. Obvykle se také otevřou ústa postiženého, pokud jsou křečovitě zaťata, zachránce je násilně neotvírá a provádí umělé dýchání nosem zasaženého. V umělém dýchání je nutno pokračovat nepřetržitě až do oživení !
Míjí-li se umělé dýchání účinkem, zůstává-li obličej postiženého nadále bledý, rozšířené zornice se nezužují a tep na velkých cévách ( krkavice, stehenní tepna ) je nehmatný, přistoupí zachránce k nepřímé masáži srdce.
Nepřímá srdeční masáž :
Zachránce uloží postiženého na tvrdou podložku a postaví se na jeho levou stranu. Zápěstí pravé ruky položí dlaňovou stranou na dolní část hrudní kosti a asi 3 až 5 cm nad dolní okraj hrudní kosti. Prsty ruky směřují k pravému lokti postiženého, ale nedotýkají se hrudníku. Levou ruku položí napříč přes pravou a vahou těla prostřednictvím natažené horní končetiny stlačuje rytmicky horní kost směrem k páteři až do hloubky 4 až 5 cm asi 60 krát za minutu. Druhý zachránce provádí umělé dýchání metodou z plic do plic v poměru na pět stlačení hrudní kosti jeden vdech. Zachránce pokračuje v nepřímé srdeční masáži tak dlouho, až se srdeční činnost obnoví. Původně bledý obličej a zevní sliznice pak zrůžoví, rozšířené zornice se zúží a tep na velkých tepnách ( krkavice, stehenní tepna ) je pozorovatelný. Při všech způsobech umělého dýchání musí zachránce neustále kontrolovat, zda hrudník postiženého vykonává dýchací pohyby. První známkou vrácení dýchání je, že postižený učiní polykací pohyb, po němž zpravidla následuje první samovolný vzdech.
Umělé dýchání je možné ukončit pouze na příkaz lékaře !
Po zajištění umělého dýchání se ošetří popáleniny a zlomeniny. Při zlomenině je nutno končetinu znehybnit pomocí dlah. Rány mohou krvácet ze žil ( krev se řine trvale ) nebo tepen ( krev vystřikuje přerušovaným proudem ).
Při úrazech elektřinou je hlavní zásadou nepřenášet, nepřevážet postiženého, není-li popálen na větší ploše kůže a nekrvácí-li nezadržitelně z větších tepen.
Postiženého ani na okamžik neopouštět !
Je-li postižený v bezvědomí, avšak dýchá a má hmatatelný tep a nejeví známky vážnějšího zranění, musí být uložen do vodorovné polohy na boku hlavou co nejvíce zakloněnou a s oděvem kolem krku, břicha a hrudníku ( límec, opasek, šle vázanka ) uvolněným tak, aby jeho dýchací cesty byly volné. Nesmí se mu vlévat do úst žádný nápoj ani podávat léky. Zasažený musí být neustále pod dohledem a jeho dýchací a srdeční činnost musí být sledována. Dýchá-li pomalu, povrchně a nepravidelně, zavede se podpůrné dýchání. Postiženého je třeba uložit do vodorovné polohy v teplé místnosti, uvolnit mu oděv a podávat teplý nápoj ( čaj ). Nesmí zůstat bez dozoru, vstávat může až po souhlasu lékaře. Je-li v bezvědomí, ale dýchá a má hmatatelný tep, zachránce ho uloží do vodorovné polohy na bok, s hlavou co nejvíce zakloněnou, aby se mu uvolnily dýchací cesty. Nesmějí se podávat nápoje ani léky a až do příchodu lékaře je třeba sledovat dýchání a tep ! I při lehkém elektrickém úrazu musí být postižený odveden k lékaři. Těžce raněný jedinec musí být po nabytí vědomí co nejdříve dopraven do nemocnice, před převozem je třeba k němu připevnit lístek s přesným údajem, kdy bylo přiloženo škrtící obinadlo. Zraněného doprovází při převozu průvodce, který má mít s sebou teplý nápoj. Průvodce podá lékařům v nemocnici přesnou správu o tom, jak poranění vzniklo, o druhu, velikosti napětí a síle proudu i o všech průvodních okolnostech úrazu.
Činnosti, které se nesmí provádět při první pomoci :
PP – při kolapsu :
PP – při snaze o zastavení zevního krvácení :
PP – při otevřených poraněních :
PP – při popáleninách :
PP – při zlomeninách a vymknutí :
Cizí těleso v oku
Stručné shrnutí postupu při záchraně :
Důležitá telefonní čísla :
Záchranná zdravotní služba 155
Policie 158
Hasiči 150
Centrální tísňové volání 112
Při poranění chemickými látkami postupujte podle pokynů v bezpečnostních listech a volejte :
Toxikologické informační středisko Praha – tel. 224 919 293, 224 915 402