• OA
  • >
  • Novinky
  • >
  • Co zajímavého se událo v listopadu?

Co zajímavého se událo v listopadu?

21. 11. 2023 – Originální a šílená zavazadla nahradila klasické baťohy

Na konci listopadu pořádala naše 4. B Den bez baťohů. Nevšední zavazadla a outfity nahradily klasické brašny, které zdobily po celý den prostory obchodní akademie.

Cílem tohoto happeningu není jen obyčejná taškařice (byť legrace byla veliká). Jedná se vlastně o připomínku, že ne všechny děti na světě mají tu možnost dopravit se v pohodlí do školy s batohem na zádech, protože si ho zkrátka nemohou dovolit. Ba musí ujít i několik kilometrů pěšky bez pomoci, aby se mohli vzdělávat a rozvíjet se. Zakladatelkou této tradice je aktivistka Mongai Fankam, podporovatelka rovnosti dětí, jejíž myšlenku kopíruje mnoho škol po celém světě.

Ačkoli se z gruntu nejedná o optimistickou myšlenku, veselost byla znát na všech zúčastněných. Kufry, hrnce, pivní barely nebo i sušák na prádlo vítězily v hlasování o nejlepší alternativní zavazadlo, vítězové si vysloužili i sladkou odměnu na závěr akce.

Mgr. Martin Hošna

22. 11. 2023 – Statistika nuda je (není)

Ve středu 22. 11. 2023 k nám na obchodní akademii přijela návštěva až z VŠE. Ing. Tomáš Karel, Ph.D., působící v Praze na fakultě statistiky a informatiky. Přesněji, na katedře statistiky a pravděpodobnosti.

Nadpis vystihuje náplň našeho workshopu. Nebyla to ovšem nuda, jak slavná písnička napovídá. Pan doktor Karel vyprávěl o situacích v historii, kdy se statistika velmi hodila a zachránila životy. Například ve druhé světové válce, kde se vyskytl dodnes častý nešvar, ke kterému dochází při zpracovávání dat. Klam přeživších v příběhu o letadlech, která nebyla sestřelena.

Poté jsme se přesunuli na pravděpodobnost, kde se všem zatočila hlava z pravděpodobnostních paradoxů. Narozeninový problém a pravděpodobnost dvou dcer. Věděli jste, že fakt, zda si vzpomenete na jméno kamarádovy dcery, změní pravděpodobnost, jestli má dvě dcery? Upřímně to jde proti selskému rozumu, ale to je asi ta krása, kterou se nám po dvě hodiny snažil pan doktor Karel vysvětlit.

PS: Statistici nemají rádi výjimky které potvrzují pravidlo.

Renata Hanušová, 3. A

 

 

20. – 24. 11 Odborná praxe studentů 2. ročníku

Praxe pomáhá studentům při hledání zaměstnání

V průběhu studia mají žáci Obchodní akademie Lysá nad Labem možnost absolvovat praxi přímo na pracovištích firem nebo státní správy či samosprávy. Již nyní si mnozí z nich uvědomují, že získají-li praktické zkušenosti z firemní sféry, jako absolventi budou mít lepší pozici při hledání zaměstnání.

Takovou zkušenost získali i žáci druhých ročníků, kteří zavítali na praxi poprvé v druhé polovině listopadu. Zážitky z různých podniků, městských úřadů, rodinných firem, ale velkých korporátních společností mají pro budoucí absolventy prioritní charakter.

Přejít na obsah