Neobyčejný únor na OALY

31. 01. 2024 Americký diplomat debatoval s žáky OALY

Na konci ledna zažila Obchodní akademie Lysá nad Labem vzácnou návštěvu. Americký diplomat Anders Imboden diskutoval s žáky o své práci, životě v Česku, ale i o rozdílech politického systému u nás a v USA.

Debata se ze začátku točila okolo poslání americké ambasády, která kromě svého primárního poslání – vydávání víz a ochrany amerických obyvatel v Česku – nabízí i další programy pro veřejnost: projekt Women for women, jenž podporuje a pomáhá samoživitelkám, anebo Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute. Tato instituce nabízí výměnný pobyt pro teenagery a rozvijí vzájemné vztahy mezi evropskými a americkými teenagery.

Po úvodu došlo na neformální debatu. Žáci se zajímali o Imbodenovy zkušenosti z pobytu v Česku, padaly např vtipné dotazy ohledně osobní dopravy, na něž host se smíchem odpovídal: „Neupřednostňuji ani evropská nebo americká auta, mám rád Ferrari, ale na to nemám.“ Čechy hodnotil kladně: „Zprvu jste lidé nedůvěřiví, posléze ale velice srdeční.“ Pochvaloval si, že je u nás na rozdíl od rodné země relativně levněji. Další otázky se týkaly rozdílného politického systému obou zemí. Nejvíce pobavil Anders popisem složitého přijímacího pohovoru na post diplomata, který prý vypadal jak akční film Muži v černém.

Diskuze to byla zajímavá, poučná i zábavná, zároveň ukázala na vysokou úroveň anglického jazyka našich žáků, kterou si pochvaloval samotný Mr. Anders.

Mgr. Martin Hošna

 

 

 

 

 

 

09. 02 2024 Maturitní ples v gangsterském stylu

Nefalšovanou párty zažila Lysá nad Labem na výstavišti, kde se 9. února konal maturitní ples čtvrtých ročníků.

Od dopoledních hodin připravovali maturanti svůj večírek, který pojali netradičně v gangsterském duchu. Interiéru vévodily černobílé elegantní barvy, stoly byly ozdobeny v minimalistickém dekorativním duchu. U nich se nicméně dlouho nikdo nezdržel. Parket lákal na řadu tanečních vystoupení, šerpování, ale i na samotný tanec, který trval až do ranních hodin.

Mgr. Martin Hošna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.2.2024 Předávání jazykových certifikátů

Tento den proběhlo slavnostní předávání certifikátů k jazykovým zkouškám Cambridge B2 First for Schools, které pořádalo 9.12.2023 na půdě školy Evropské centrum jazykových zkoušek. Celkem jsme žákům naší školy předali 18 certifikátů v rozmezí jazykové úrovně B1 až C1. Pro žáky to v praxi znamená, že certifikát mohou využít jako doložení jazykové úrovně k profilové části maturitní zkoušky, a díky tomu se vyhnout nutnosti konat písemnou a ústní část maturitní zkoušky z Anglického jazyka. Kromě této vcelku užitečné funkce mohou samozřejmě certifikát využít ve svém budoucím profesním životě a získat tak výhodu například během přijímacích pohovorů do zaměstnání, nebo žádostí o vízum apod. Všem žákům samozřejmě gratulujeme k jejich výsledkům, a doufáme, že příští rok bude o zkoušku podobný, ne-li větší zájem 🙂

Mgr. Lukáš Kubíček

Přejít na obsah