V průběhu studia jsou žáci OA Lysá nad Labem povinni vykonat odbornou praxi. Tato povinnost je dána Rámcovým vzdělávacím programem (RVP) a Školním vzdělávacím programem (ŠVP).
Účelem odborných praxí je získání zkušeností, uplatnění znalostí a dovedností nabytých při výuce a seznámení se se světem práce. Zde žáci získávají představu o svém budoucím povolání a o nárocích, které na ně budou kladeny. Dlouhodobě věnujeme velkou péči zajištění praxí v reálném pracovním prostředí. Spolupracujeme s řadou institucí, dlouhodobě např. s městskými úřady v Lysé n. L., Brandýse n. L., Milovicích a Čelákovicích, s Výstavištěm Lysá n. L., s Kovonou, a.s., s Českou spořitelnou, a.s. a dalšími.
Praxi našich žáků organizujeme tak, aby odpovídala Evropskému systému kreditů pro odborné vzdělání a přípravu (ECVET). To znamená, že zadáme požadavky na praxi žáka a ověřujeme, které činnosti a dovednosti si během praxe osvojil a jak. Žák poté získá certifikát o splnění konkrétní složky kvalifikace – kreditu ECVET. Ten je pak součástí tzv. Europassu, dokladu o dosaženém vzdělání potřebném pro práci v zahraničí.
Odbornou praxi vykonávají v tomto ročníku pouze žáci oboru „Obchodní akademie“ a to v rozsahu dvou týdnů. V každém pololetí trvá odborná praxe jeden týden. Mezi stálé poskytovatele odborných praxí žáků 2. ročníku patří městské úřady v Lysé nad Labem, Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi a v Nymburce, dále např. Kovona,Výstaviště Lysá nad Labem,Cestovní kanceláři FISCHER, a.s., Praha 4 a další.
Souvislou odbornou praxi v tomto ročníku musí vykonat všichni žáci bez ohledu na zvolený studijní obor. Termín praxí je vždy v květnu v období konání maturitních zkoušek. Škola umožňuje vykonat praxi v tuzemsku a od roku 2003 také v zahraničí. Tuzemského poskytovatele praxe si zajišťuje každý žák sám (škola připraví příslušné smlouvy), zahraniční poskytovatele zajišťuje škola, která se stará i o spolufinancování.
Mezi tradiční poskytovatele odborných praxí žákům 3. ročníku patří kromě výše zmíněných subjektů i MěÚ Nymburk, Česká spořitelna, a. s., Komerční banka, a. s. a mnoho dalších podniků, úřadů a institucí. Mezi zahraničními je pak možno jmenovat firmu Bosch Bamberg (Německo), partnerské školy ve Strasbourgu (Francie), v Derehamu (V. Británie) a další.
V rámci projektu „Kam po maturitě“ studenti představují instituci, ve které praxi absolvovali. Co vše musí prezentace obsahovat naleznete zde.
Prezentace_praxe_v_Anglii_2018
Další informace o praxi v Anglii v roce 2018 naleznete zde.
Absolventi Aplikované ekonomiky ze studentské firmy OALYMP úspěšně složili zkoušku a získali certifikát ESP – Entrepreneurial Skills Pass. Více informací zde.
V tomto školním roce se ukutečnila zahraniční praxe v Anglii – prezentace.
Více informací naleznete zde.
Odborná zahraniční praxe probíhá v rámci projektu Leonardo da Vinci „Pro zkušenosti do kanceláří evropských institucí“, na který jsme získali finanční podporu EU prostřednictvím Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP) v rámci programu celoživotního učení. Stážisté získávají praktické zkušenosti a ověřují svoje znalosti a dovednosti v kancelářích v Derehamu v Anglii, v Bamberku v Německu a v Popradě a ve Svitu na Slovensku.
Odborná zahraniční praxe probíhala v rámci projektu Leonardo da Vinci „Pro zkušenosti do Velké Británie a do Francie“, na který jsme získali finanční podporu EU prostřednictvím Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP). Celkem vycestovalo 32 žáků. Stážisté vykonávali jednoduché administrativní práce v kancelářích těchto institucí:
Ecole commerciale privee, Strasbourg, Francie
Dereham Neatherd Community High School, Dereham, Velká Británie
Scarning V. C. Primary School, Dereham, Velká Británie
Dereham St. Nicholas Junior School, Dereham, Velká Británie
Dereham sixth form College, Dereham, Velká Británie
Dereham Library, Dereham, Velká Británie