• OA
  • >
  • Novinky
  • >
  • Za vzděláním a zážitky do Francie

Za vzděláním a zážitky do Francie

Říká se, že cestování je investice do sebe sama. Je to jediný výdaj, který nás skutečně obohatí, rozšíří naše obzory a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Právě tyto důvody vedly začátkem dubna k naší školní výpravě do země galského kohouta. Žáci třetího a části druhého ročníku Obchodní akademie v Lysé nad Labem měli to štěstí prozkoumat region Normandie, část Bretaně a Paříže.

Po příjezdu do Francie naše poznávací cesta začala v Remeši, kde v minulosti bývali korunováni francouzští králové. Procházka kolem majestátní gotické katedrály ve čtyři hodiny ráno byla tajuplná. Následovala cesta do hlavního města regionu Normandie –Rouenu, kde jsme se v uličkách plných hrázděných domů ponořili do středověké atmosféry. Navštívili jsme nejen známou katedrálu Notre-Dame, kterou na svých obrazech mnohokrát zvěčnil Claude Monet, ale připomněli jsme si i příběh Johanky z Arku, francouzské hrdinky, která v tomto městě byla upálena.

Druhý den jsme obdivovali přírodní krásu bílých útesů poblíž městečka Etretat. Zbytek dne pak byl ve znamení objevování historie spojené s druhou světovou válkou, konkrétně operací Overlord. Ve městě Arromanches jsme navštívili interaktivní muzeum vylodění, prozkoumali pozůstatky plovoucího přístavu použitého během Dne D. Procházka po plážích Gold a Omaha nám připomněla obrovskou statečnost a oběť spojeneckých vojáků. Návštěva největšího amerického vojenského hřbitova v Evropě nás hluboce dojala a ujistila v tom, že svoboda a demokracie nejsou zadarmo, je potřeba si jich vážit a soustavně je chránit.

Třetí den jsme zavítali do regionu Bretaně a první část dne strávili návštěvou kláštera Mont Saint Michel. Někteří žáci si v místním skriptoriu dokonce vyzkoušeli umění středověkého písma. Romantická poloha ostrova nás fascinovala a místo samotné nadchlo. Po návštěvě mysu La Pointe du Grouin jsme zamířili do korzárského opevněného města Saint-Malo. Atmosféra starobylého přístavu nás zavedla do období zámořských objevů.

Naše putování vrcholilo celodenní návštěvou hlavního města Paříže. Pěšky jsme prošli z Latinské čtvrti přes ostrov Il-de-la-Cité, Louvre, náměstí La Concorde k Eiffelově věži. Nenechali jsme si ujít ani výhled z druhého patra této dámy, kam jsme poctivě vystoupali po téměř 700 schodech. Podvečerní atmosféru jsme si užili projížďkou po Seině a procházkou po třídě Champs-Elysées s výhledem na Vítězný oblouk. Pohledem na svítící Eiffelovu věž jsme naší naučnou cestu po Francii zakončili. Zážitky, poznání a neuvěřitelné příběhy – to všechno jsme si z ní odnesli.

Mgr. Martina Gregarová

Přejít na obsah